janku-beebi-iti-magamas-2

Vastsündinu saamine on enamustel inimestel üks suurimaid otsuseid ja arvestama peab väga paljuga. Kõik oleneb kui palju on uued vanemad ette planeerinud. Soovitan maha istuda ja tõsiselt mõelda mida tuleb teha ja kuidas hakkama saada magamatute ööde, viha, frustratsiooni ja pea iga võimaliku emotsiooniga beebi esimese 4 kuu jooksul.

Paljud minu tuttavad ja kliendid on maininud, et nad ei kujutanud ettegi, kui rasked tegelikult need esimesed kuud olid. Neid emotsioone tundes ärge unustage oma beebit nautida ja hinnata igat hetke, üks tahes kui keerulised nad on, sest aeg läheb väga kiiresti.

Siin on paar fakti vastsündinute kohta, millega peaksite arvestama ja milleks valmistuda:

1. Vastsündinud nutavad, palju!

Jah, see on valus tõde. Beebide nutt, mis mõnikord võib tunduda kurdistavana, on nende varajane viis “rääkimiseks”. Nad tahavad meile öelda, et nad on näljased, neil on külm, nende mähet peab vahetama või nad soovivad lihtsalt lähedust. Vanemate ülesanne on õppida neid lugema ja nende “keelest” aru saama. Vastsündinu on veetnud viimased 9 kuud mõnusas, vaikses, pimedas ja hubases keskkonnas ning järsku on tema ümbruskond täidetud tulede, häälte ja tegevustega.

Beebi vajab aega, et harjuda nende muudatustega. Turvaline, soe, sisse mähitud, kiigutatud ja hoitud beebi harjub kiiremini uue keskkonnaga, kuna see tundub ka olevat väga mõnus.

Tee kindlaks, et sinu beebi on puhas, mähe vahetatud ja tunneb ennast mugavalt. Toida teda tihti, kuna nende kõhud on sündides ainult herne suurused.

JÄTA MEELDE: MUDILASI JA TEISMELISI SAAB ÄRA HELLITADA, VASTSÜNDINUID MITTE!

2. Sul tuleb magamata öösid

Enamus rasedaid naisi teavad, isegi alles kõhus olles, lastele meeldib magada päeval kui sina oled üleval ja liigud ringi, ja hakkavad sul kõhus möllama kui magama hakkad minema. Kahjuks, selline käitumine jätkub peale sünnitamist.

See on aeg, kui beebi vajab kõik sinu tähelepanu (ja arvatavasti ka sinu pere tähelepanu) – on väga oluline, et sina magad kui sinu beebi magab.  Vastasel juhul magamatus võib mõjutada sinu tervist, tujukust, ja tekitada sünnitusjärgset depressiooni. Lisaks võib see mõjutada mälu ja ohtlik olla sinu lapsele.

Vastsündinud ei pruugi magada pikka perioodi järjest. Proovige neile selgeks teha päeva ja öö vahe, muidu nad võivad magada kaua päeval ja mitte üldse öösel. Minge päeval jalutama ja hingake värsket õhku, olge ise rohkem aktiivsem ja beebi õpib ära päeviti kauem üleval olema. Vastsündinud peaksid magama umbes 15 kuni 17 tundi 24st tunnist. Nad ei suuda üleval olla rohkem kui tund aega järjest. Üleväsinud lapsele on magamaminek raskem.

Kui sinu beebi ei maga hästi ja sina oled väsinud siis otsi abi. Ära ole selleks liiga uhke. Sa vajad oma tervist ja tugevust imetamiseks ja sünnitamisest taastumiseks. Sa oled hakkama saanud ühe kõige imetlusväärsema teoga maailmas – ole enda vastu hea!

JÄTA MEELDE: VASTSÜNDINUD BEEBID TEEVAD OMA ENDA AJAKAVA

3. Sinu beebil on kõik korras

Ole teadlik, et mõned emad ei tunne kohest sidet oma lapsega ja see on täiesti normaalne. See võib võtta paar päeva või natuke kauem.

Kõik emad on tundud seda hirmutunnet, kus sa mõtled, et sinu beebi nutab ja tuppa jookstes on laps sügavas unes. Või teise stsenaariumina tuleb järsk hirm, et sinu beebi ei hinga ja sa võid sattuda paarisekundilisse ärevushoogu.

On täiesti normaalne sattuda sellistesse olukordadesse uue emana, kuna see on naturaalne instinkt kaitsta oma last. Kui sa koged selliseid episoode, siis hinga sügavalt sisse, kontrolli kas sinu lapsel on kõik korras ja lõdvestu. See on lihtsalt sinu tugev emainstinkt.

JÄTA MEELDE: OMA LAPSE PÄRAST MURETSEMINE JÄÄB SINUGA TERVE ELU, SA LÕPUKS HARJUD SELLEGA ÄRA

4. Rinnaga toitmine ei pruugi tulla naturaalselt

Paljud naised loodavad oma lapsi rinnaga toita, kuid probleemid selles valdkonnas on väga tavapärased. Kõik beebid on erinevad, mõned suudavad imetamise ajal süüa juba esimesel proovimisel, kui teistel võib minna natuke kauem aega harjutamiseks.

Paljud rasedad naised eeldavad, et imetamine on instinktne ja tuleb naturaalselt. Kuid samas, suur osa naistest ei ole mitte kunagi oma last imetanud.

Rinnaga toitmine on mugav ja tuleb väga naturaalselt mõnedele emadele – ja seda saab õppida. Soovitan koguda informatsiooni professionaalidelt, kuid kindlasti ei tasu hakata külluses informatsiooni lugema raamatutest ja artiklitest – see võib olla segatust tekitav. Iga naine ja laps on erinev, ning paljud allikad pakuvad üldist infot, mis ei pruugi sind üldse aidata. Kui oled otsustanud oma last ilma rinnata toita, aruta seda oma ämmaemandaga enne lapse sündi.

Lapse imetamine on väljakutseks paljudele naistele. Uued emad tihti kogevad valusaid nibusid, piima kinnisust ja muid probleeme. Kuid ära muretse, natuke aega ja tahtmist ning kõik läheb lihtsamaks. Usu endasse ja oma beebisse!

JÄTA MEELDE: LAPSED KES EI SAANUD RINDA LÄHEVAD IKKA KOOLI

5. Ja viimaseks ..

Minu viimaseks tarkusteraks – ÄRA MURETSE VÄIKESTE ASJADE ÜLE!